Áramtarifák

Elektromos energia szolgáltatások

Egyetemes szolgáltatás

Mit jelent az egyetemes szolgáltatás?

Az egyetemes szolgáltatás a villamosenergia-kereskedelem körébe tartozó értékesítési mód, amely jogszabályban meghatározott szolgáltatási színvonalon és áron vehető igénybe az arra jogosult felhasználók számára.

Kik jogosultak egyetemes szolgáltatásra?

A 2007. évi LXXXVI. Villamosenergia Törvény szerint egyetemes szolgáltatás keretében jogosultak villamos energiát vásárolni teljesítménytől, csatlakozási pont feszültségszinttől függetlenül

-a lakossági fogyasztók,
-valamint a kisfeszültségen vételező, összes felhasználási helyük tekintetében együttesen 3×63 ampernél nem nagyobb csatlakozási teljesítményű felhasználók.

Az egyetemes szolgáltatásra vonatkozó árképzési szabályoknak megfelelő áron jogosult az egyetemes szolgáltatóval szerződést kötni (ugyancsak teljesítménytől függetlenül):

-a külön jogszabály szerinti költségvetési szerv és közfeladatot ellátó intézményei,
-a helyi önkormányzat és közfeladatot ellátó költségvetési intézményei,
-a közfeladatot ellátó egyházi jogi személy,
-valamint a közfeladatot ellátó alapítványi fenntartású intézmények.

A jogosultságot az igénybejelentőnek az igénybejelentéssel együtt igazolnia kell.*

Társasházak, lakásszövetkezetek is jogosultak egyetemes szolgáltatói lakossági tarifára, amennyiben a lakóépületben az önálló lakások száma meghaladja a nem lakás céljára szolgáló helyiségek számát, és nem folytatnak jövedelemszerző tevékenységet.

*Az igazolás lehet például a Magyar Államkincstárnál bejegyzett törzskönyvi nyilvántartási szám, ágazati azonosító, OM azonosító, OEP szerződésszám.

Szolgáltatási termékek (tarifák):

  • A1
  • A2
  • B alap
  • B GEO
  • H

Versenypiaci szolgáltatás

A szabadpiaci szolgáltatás a villamosenergia-kereskedelem egy módja, mely során a versenypiaci kereskedők versenyeznek egymással az ügyfelekért, szabadon alakítják ki a kínált értékesítési árat és a szerződéses feltételeket.

Kik vehetik igénybe a szabadpiaci szolgáltatást?

Bármely felhasználó igénybe veheti a szabadpiaci szolgáltatást.

Azon felhasználók, amelyek nem jogosultak egyetemes szolgáltatásra, szabadpiacon, versenypiaci kereskedőtől kell megvásárolják a villamos energiát.

Az egyetemes szolgáltatásra jogosult felhasználók is dönthetnek úgy, hogy szabadpiacon, versenypiaci kereskedőtől vásárolják meg a villamos energiát.

Szolgáltatási termékek:

  • Teljes ellátás alapú szerződés
  • Teljes ellátás alapú fix áras szerződés spot elszámolással kiegészítve
  • Bónusz szerződés
    Ideiglenes ellátás
  • Céláras termék
  • Két zónaidős termék
  • Éves tranche termék
  • Negyedéves tranche termék
  • Menetrend alapú szerződés
  • Strukturált termék
  • Tisztán spot elszámolású termék
  • GEO-24
  • Zöld Partner program
  • KKV Tőzsdeindexált termék évi egy fixálással

A legismertebb – A1 tarifa

Ez a leggyakrabban használt, általános díjszabás, amely egy zónaidős: vagyis éjjel-nappal ugyanazon az áron jutunk hozzá. Tehát átlagos esetben ezt használjuk a készülékeink működtetéséhez. Az ára 1320 kWh mennyiségig 36,405 Ft/kWh kedvezményes áron érhető el, nagyobb mennyiség esetén pedig 37,522 Ft/kWh az árszabás.

A két zónaidős áram: A2 tarifa

Ez már két zónaidős: a csúcsidőszak hétköznapokonként 7:00 és 23:00 közé esik, a kedvezményesebb völgyidőszak pedig a 23:00 és 7:00 közötti időszakot jelenti hétköznapokon és a hétvégéket. Míg a csúcsidő áramdíja 41,104Ft/kWh, addig a völgyidőszak árszabása jelentősen kedvezőbb, mindössze 31,071 Ft/kWh. Akkor érdemes az A2 tarifát igénybe venni, ha legalább a fogyasztásunk fele éjszakára vagy hétvégére esik: ilyenkor sokat spórolhatunk a kedvezményes díjszabással.

A régi éjszakai áram ma már vezérelt áram: B tarifa

Ez a díjszabás lesz a szintén jól ismert, a régebben éjszakai áramként elnevezett tarifa, amely ma már a vezérelt áram névre hallgat. A B tarifa csak olyan berendezésekhez használható, amelyek vezérelt csatlakozási ponttal rendelkeznek, vagyis külön mérőre vannak kötve és nem a dugaljba kell őket csatlakoztatni, hanem fixen a hálózatra kapcsoltak. A hőtárolós készülékek mint például a bojlerek üzemeltetéséhez javasolt használni. Csúcsidőszakon kívüli időszakra esik az áram elérhetősége, naponta mindössze 8 órán keresztül. A B tarifa ára 22,993 Ft/kWh, és választható az A1 vagy A2 díjszabás mellé is, kiegészítő lehetőségként.

Geo tarifa – hőszivattyúkhoz kitalálva

A Geo tarifa már egy speciális díjszabás, amelyet hőszivattyús berendezések üzemeltetéséhez hoztak létre. Szintén vezérelt csatlakozási ponttal rendelkező készülék működtető róla. Egész évben igénybe vehető, de naponta 2 alkalommal 2 órára szünetel az áramszolgáltatás, ezzel számolni kell, ha ezt a díjszabást választjuk. Az A1 tarifához képest olcsóbb, a díja 24,3 Ft/kWh.

Megújuló energiaforrások és hőszivattyúk: itt a H tarifa

Ez a hőszivattyúkhoz és a megújuló energiforrásokhoz kiépített rendszerekhez használható tarifa. A legfontosabb jellemzője, hogy nem elérhető egész évben: csak október 15-től április 15-ig vehető igénybe. Viszont a Geo tarifával szemben ez egész nap, 24 órában a rendelkezésünkre áll. A legalacsonyabb díja 22,993 Ft/kWh, de rendeletben van szabályozva, hogy a B tarifa áránál soha nem lehet magasabb a díja.
(Az árak bruttó árak és a 2023 szeptemberi állapotot tükrözik.)

H díjszabás: fűtsünk kedvezményes tarifával!

Nézzük meg mi mindent kell tudnunk a H tarifáról! 2010. április 16. óta lehetséges lakossági felhasználásra megigényelni, hogy a napenergiából vagy más, megújuló energiaforrásból kiépített fűtési rendszerek esetén a hőellátásról gondoskodó készülékek működtetéséhez kedvezőbb árú villamos energiát lehessen használni.

A keringető szivattyúk, kompresszorok vagy hőszivattyúk üzemeltetése tehát innen a leggazdaságosabb, ezért ezen rendszerek telepítésekor meg kell fontolni, hogy a H tarifát válasszuk. Ugyan csak idény jelleggel elérhető, de október 15. és április 15. között napi 24 órában, megszakítás nélkül, folyamatosan elérhető, nagyon kedvező áron. Míg a Geo és a H típusú tarifa hőszivattyúnál egyaránt elérhető, addig más megújuló energiára alapuló rendszerbe már csak a H díjszabás szerinti villamos energia köthető be.

A H tarifa igénylése és bekötése

Ha odáig eljutottunk, hogy gazdaságos és az egyébként is környezettudatos rendszerünknek további előnyöket kölcsönöz, akkor felmerül a kérdés, hogy miként zajlik maga az igénylés?

A H tarifa beköttetéséhez fel kell venni a kapcsolatot az illetékes áramszolgáltatóval – a díjszabás rendeletben szabályozott, így az ország egész területén elérhető. A szolgáltatónál elérhető az igénylőlap, be kell nyújtani a csatlakoztatni tervezett készülékek, berendezések adatlapját. Akár a B típusú, éjszakai, vezérelt áram mellé is igényelhető ez a tarifa.

A bekötést csak regisztrált szerelő végezheti el és a bekötés során egy külön mérőt kell majd felszerelni, mivel nem leválasztható, külön mérhető áramkörre szükséges bekötni, egy két tarifás mérő segítségével.

Hogyan néz ki ez a két tarifás mérő? Összegyűjtöttünk minden információt, ami a H tarifás mérő kijelzőjének értelmezéséhez szükséges.

Az OBIS kódot a bal felső sarokban találjuk: a 181-es a kedvezményes regiszterű (HT), a 182-es pedig a normál regiszterű fogyasztást jelöli.(NT).

A felső sort végignézve: az ERR a mérő hibajelzésekor rajzolódik ki, míg az L1 jelölés az egyfázisú bekötést, az L123 a háromfázisú bekötést jelzi. Az alsó sorban található MBJ jelzés a mágneses manipulációra utal, míg a +/-P az energia irányát mutatja. A kijelzőn található piros LED pedig végig a fogyasztással arányosan fog villogni.

A H tarifa igényléshez szükséges nyomtatványok innen letölthetők:

H Tarifa igénylőlap 

ELMŰ igénylőlap

E-ON H tarifa igényléshez Meghatalmazás

Az itt leírtak tájékoztató jellegűek és minden esetben szükséges a szolgáltatóval egyeztetni az adott fogyasztói helyen elérhető szolgáltatásokról és aktuális díjszabásokról!

Scroll to Top
Scroll to Top